Jaki jest cel wdrażania systemów wizyjnych?

Jaki jest cel wdrażania systemów wizyjnych?

24 czerwca 2022 Wyłączono przez Paweł

Wdrożenie urządzeń do oceny jakości wykonania produktów jest w stanie zapewnić znaczną poprawę ich wykonania. Maszyny nie mają ograniczeń człowieka. Przede wszystkim nie są subiektywne w ocenie poprawności wykonania produktu. Nawet gdy jedną czynność wykonują wiele razy, są tak samo dokładne. Z tego powodu rosną w przedsiębiorstwach inwestycje w systemy pozwalające na poprawę jakości produkcji. Korzystanie z systemów wizyjnych to sposób na zmniejszenie występowania wybrakowanych wyrobów. Pozwala to ograniczyć w dłuższym okresie koszty.

Dlaczego warto wdrożyć systemy wizyjne?

Czynności kontrolne realizowane przez roboty to nie tylko możliwość oceny sposobu wykonania produktu. Urządzenia mogą gromadzić wiele danych, które przydadzą się do szczegółowych analiz. Raporty z nich są doskonałym źródłem informacji, co warto poprawić w procesie produkcyjnym. W ten sposób jakość wykonywanych wyrobów może rosnąć. Nie bez znaczenia jest również to, że systemy wizyjne działają znacznie szybciej niż człowiek. Ograniczyć można w ten sposób wydatki na pracowników wykonujących zadania w działach kontroli jakości. Równocześnie mniej błędów to także usprawnienia działania zakładu przemysłowego. Poprawić można także wizerunek przedsiębiorstwa, gdyż można uzyskać zmniejszenie ilości reklamacji.

Jak wybrać odpowiedni system wizyjny?

Gdy zamierza się kupić i wdrożyć system wizyjny, trzeba przede wszystkim określić indywidualne potrzeby występujące w przedsiębiorstwie. W małych zakładach produkcyjnych wystarczającym rozwiązaniem mogą być kamery. Natomiast w dużych przedsiębiorstwach trzeba decydować się na rozbudowane i zaawansowane systemy wizyjne. Te najbardziej nowoczesne pozwalają nie tylko na wprowadzanie konfiguracji działania algorytmów, ale również na zautomatyzowanie takiego procesu. Jednak w takich urządzeniach liczą się nie tylko wyniki związane ze skutecznością pomiaru. Istotne jest branie pod uwagę oprogramowania. Będzie ono bezpośrednio wpływać na sposób działania całego systemu.