Na czym polega dermatoskopia?

Na czym polega dermatoskopia?

17 lutego 2022 Wyłączono przez Paweł

Dermatoskopia należy do jednych z najchętniej wybieranych narzędzi diagnostycznych w dermatologii. Jest to szybkie, bezbolesne i bardzo czułe badanie pozwalające na pełną ocenę rozlicznych elementów w naszym organizmie. Warto dokładnie się zorientować, jak wygląda stosowanie rozwiązań dermatoskopowych i jak dermatoskopia jest w stanie wspierać ograniczanie zaburzeń dermatologicznych. Jest to bardzo ważne badanie w przeciwdziałaniu wystąpieniu nowotworów skóry.

Jak wygląda dermatoskopia w praktyce?

Badanie to nie jest niczym skomplikowanym – całość procedury opiera się na oglądaniu skóry poprzez specjalne urządzenie zbliżające – dermatoskop. Jest to rodzaj lupy, która pozwala na zobrazowanie zmian skórnych pod przybliżeniem. W klasyfikacji czerniaka wykorzystuje się kryteria dermatoskopowe A,B,C,D,E – świadczą te kryteria do skutecznej oceny zmian, które mogą być podejrzane o złośliwy charakter. Szczególną korzyścią, jaką ma dermatoskopia jest wykorzystywanie światła spolaryzowanego lub oświetlenia bocznego, które o wiele lepiej obrazuje stan skóry. Warto mieć tego świadomość i zdecydować się już dzisiaj na nowoczesne rozwiązania w tym zakresie. Badania dermatoskopowe są bardzo ważne – szczególnie w wariancie wideodermatoskopu. Wyjątkowym rozwiązaniem w tym miejscu jest możliwość rejestrowania zmian, zapisywania obrazów i tym samym monitorowanie ich stanu. Ma to kolosalne znaczenie dla zyskania skuteczności w badaniach przesiewowych zmian skórnych.

Gdzie mogę zrobić badanie?

Praktycznie u każdego dermatologa. Jest to narzędzie przesiewowe – w przypadku stwierdzenia bardziej podejrzanych zmian skórnych, lepiej podjąć decyzję o wykonaniu badania wideodermatoskopowego.

Pełną ofertę znajdziesz na: https://royalderm.pl